Yazılar

Laptop Ekran Kartı Değişimi

Laptop ekran kartı değişimi, laptoplarda en çok rastlanan problemlerin başında yer almaktadır. Laptop ekran kartı arıza oranları garantisi bitmekte olan cihazlarda veya garantisi süresi sona erdikten hemen sonra baş gösteren ve bazen onarımı yapılsa dahi düzelmeyen sıkıntılı olan bir arıza şeklidir. Servisimizde öncelikli olarak ekran kartı arızası şikayetiyle gelen müşterilerimize konu hakkında detay bilgi sunup ücretsiz arıza tespitimizin ardından ekran kartı şikayeti ile ilgili olarak, ekran kartı onarımının yada ekran kartı değişimin yapılması gerektiği konusunda ayrıntılı bilgi paylaşımında bulunmaktayız.

Laptop ekran kartı değiştirme, çok dikkatli bir şekilde yapılması gereken bir işlemdir, eğer bu değişime gerekli özen gösterilmediği taktirde, ekran kartı çipseti’nin altında yer alan anakart üzerinde yollar kalkmakta ve bir daha onarımı yapılamayacak hale gelmektedir. Bunun neticesi olarak da anakartınız artık kullanılmaz bir hale gelmiş olup, yenisi ile değişiminin yapılması gerekmektedir.

Laptop servisimizde BGA Rework istasyonumuz bulunmakta olup,  laptop ekran kartı değişimi veya onarımı bu ekipman ile sağlanmaktadır. Piyasa da merdiven altı diye tabir edilen bir çok yer olup, bunlar laptop ekran kartı değiştirme işlemini yaptık demelerine rağmen sıcak hava istasyonu ile anakart üzerinde yer alan ekran kartı çipsetini ısıtma yöntemi uygulayarak maliyetinin üçte bir fiyatına geçici bir çözüm ama kalıcı bir zarar vererek hiç istenmeyen sonuçlar doğurmaktadır.

laptop Servisimize bu tarz şikayetler ile gelen müşterilerimizin sayısı yadsınamayacak kadar çoktur. Laptop ekran kartı değişimi ve  onarımı adı altında benzer arıza tanımına uyan arızalarda yer almaktadır. Bu benzer arızayı gösteren bir diğer arıza şeklide Kuzey köprüsü arızasıdır, Kuzey köprüsü de aynı şekilde ekran kartı arızası gibi benzer hatalar sergilemektedir. Bu hata şekillerinden bazıları şöyledir;

-Ekrana görüntü gelmiyor
-Ekrana görüntü geliyor ama silik
-Ekrana görüntü gelmiyor ama Windows açılış sesi var
-Ekrana görüntü geliyor ama beyaz/gri renk şeklinde
-Ekrana görüntü geliyor, titrek şekilde
-Ekrana görüntü geliyor, altı, sekiz yada on iki parçaya bölünmüş halde

 

Eğer sizinde laptopunuz yukarıdakine benzer şekilde hatalar vermekte ise en kısa sürede laptop servisine götürmenizde fayda vardır. Laptop servisimiz marka bağımsız tüm laptopların, laptop ekran kartı değişimi, laptop ekran kartı onarımı, laptop ekran değişimi, laptop menteşe tamiri/değişimi, laptop klavye değişimi, laptop batarya değişimi gibi onarım ve bakım hizmetlerini vermektedir.

 

laptop-anakart-onarimi laptop-ekran-chip-degisimi laptop-ekran-karti-degisimi laptop-tamiri-toshiba