Bataryalar hakkında yanlış bilinenler

Bataryalar hakkında yanlış bilinenler

Yıllardır yanlış bilinen kulaktan dolma bilgiler bizi farklı batarya kullanımına yöneltmekte. İşte size bataryalar hakkında doğru bilmeniz gerekenler.

acer-laptop-batarya

Cep Telefonu, dizüstü bilgisayar, tablet ve buna benzer pek çok cihazda kullanılan lityum iyon bataryalar diğer bir deyişle Li-ion bataryalar hakkında çoğunluğumuz yanlış bir bilgi içindedir. Özellikle bu tarz batarya kullanılmış cihazlar satın alındığında cihazların kullanım klavuzunda cihazın ilk gün 12 saat şarj edilmesi gerektiği, batarya bittikten sonra cihazın şarja takılması gerektiği gibi bazı bilgiler yer almaktadır.

Lityum iyon bataryalar, ağırlıklarına ve büyüklüklerine oranla sağladıkları yüksek güç nedeniyle kabul görüyor ve yaygınlaşıyor.

Lityum iyon bataryalarin diğer bataryalare oranla çok daha hafif ve lityum iyon bataryalarin doldurulma yoğunluklarının en üst seviyede olmasına bağlıyor.

Lityum iyon bataryalar için hafıza etkisi sorunu olmadığını ve dolayısıyla bu bataryalari şarj etmek için tam olarak boşalmalarını beklemek gerekmiyor ve yine aynı nedenden dolayı şarjı yarıda kesmenin batarya için olumsuz bir etki yaratmaz

Lityum iyon bataryalarin kullanılmadıkları zamanlardaki enerjilerini kaybetmeleri uzun sürer ve bu bataryalarin en belirgin kusurunun, kullanım ömürlerinin üretim tarihlerinden itibaren başlamasıdır. Batarya kullanılmasa da depolarda ömürleri  geçen süre ile azalır.

Isı ve hava faktörlerinin lityum iyon bataryalari olumsuz yönde etkilemektedir.

Yüksek ısılar veya düşük ısılar bataryalarin şarj – deşarj sürelerini olumsuz etkiler.

Bu nedenle aşırı sıcak farklılıklarında lityum iyon bataryalarin bulundurulması tavsiye edilmez. Isınan laptoplarda lithium ion bataryaların düşmanıdır.

Eğer lityum iyon batarya tamamen boşaltılırsa, bu durum bataryain kapasitesini düşürür. Bu düşüş, ortalama %75’lik bir kayıba yol açar. Notebook veya diğer dizüstü bilgisayarlar ya da cep telefonlarında kullanıldığında bu kayıpların anlamı üç-beş yıllık bir kullanımın ardından bataryain kapasitesinin kullanılamayacak kadar düşecek olmasıdır.

Bu bilgiler ışığında söylemek gerekirse lityum iyon bataryalari sıcak ortamlarda ( güneş ışığı altında ) bırakmamak da ayrıca önemlidir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.