Buluttaki Açık Kaynak Donanım ve Yazılım Olayı

Buluttaki Açık Kaynak Donanım ve Yazılım Olayı

Şirket içi yazılım geliştirme veya açık kaynak topluluklarından yararlanma, bulut sağlayıcılarının daha azla daha fazlasını yapmalarını sağladı. Aslında veri merkezi, büyük oranda bulut depolama piyasasını etkileyen, yazılıma dayalı bir altyapı haline geldi.

opensource-kasa

Kabul etmek gerekir ki veri merkezleri, özellikle Google, Amazon, Facebook, OVH ve Baidu gibi büyük bulut hizmet sağlayıcılarının öncülüğündeki bulut veri merkezlerinin doğuşu sayesinde değişiyor. Bu sağlayıcıların çoğu, büyük OEM’lerin geleneksel çözümlerini kullanıyor, ancak bunlar gitgide daha büyük oranda, yazılımla çalışan daha düşük maliyetli, daha iyi iyileştirilmiş açık mimarilere kayıyor. Şirket içi yazılım geliştirme veya açık kaynak topluluklarından yararlanma, bulut sağlayıcılarının daha azla daha fazlasını yapmalarını sağladı. Aslında veri merkezi, büyük oranda bulut depolama piyasasını etkileyen, yazılıma dayalı bir altyapı haline geldi.

Değişikliğin nedeni nedir?

Veri merkezleri, bulut hizmeti sağlayıcılarının kârlarının motorlarıdır. Toplam mülkiyet maliyetini düşürmek ve çevikliği artırmak için, aşağıdakileri gitgide daha fazla talep ediyorlar:

 • Daha fazla sistem optimizasyonu
 • Daha akıllı teknoloji yenilemeleri
 • Daha hızlı yenilik
 • Basit uygulama
 • Yoğun ölçek

Bu değişimin liderleri arasında Açık İşlem Projesi ve OpenStack başı çekiyor.

Açık İşlem Projesi (OCP), Nisan 2011’de Facebook tarafından duyurulan ve bütün endüstrideki verimi artırmak için özel veri merkezi tasarımlarını açıkça paylaşmak için başlatılan bir inisiyatifti. OCP inisiyatifi, aşağıdakiler
için düşük masraflı, minimalist tasarım izleri içerir:

 • Sunucular
 • Depolama
 • Veri Merkezleri
 • Sanal GÇ
 • Donanım Yönetimi
 • Uyumluluk ve Birlikte Çalışabilirlik (Sertifika)

OpenStack, Rackspace ve NASA tarafından 2010’da başlatılan bir IaaS bulut bilgiişlem projesidir. Şu an AMD, Intel, Canonical, SUSE Linux, RedHat, Cisco, Yahoo!, Dell, HP ve IBM de dahil, 150’den fazla şirket projeye katılmış durumda. Bu, Apache Lisansının koşullarına göre yayınlanmış ücretsiz açık kaynak yazılımıdır.

Açık donanım ve yazılım topluluklarının doğuşundan önce, bulut teknolojisinin yenilik ve ilerlemesi ambara kaldırılmıştı. Teknoloji şirketleri özel yeni donanım ve yazılım çözümlerini kendileri veya sınırlı ortaklarla geliştirmek ister. Bir açık kaynak topluluğunda işbirliği, şirketler arasında gerçekleşir ve müşterileri kapsar. Bu işlevler arası işbirliği, bilgiişlem, depolama ve ağ mimarilerinde daha fazla yenilik ve ilerleme sağlar. Daha da iyisi, işbirliği, tek bir hedef veya önceliğe odaklanmıştır: veri merkezinin toplam mülkiyet maliyetini düşürmeye.

Açık kaynak, Seagate için neden mantıklı

Müşterilere ve açık kaynak topluluklarına doğrudan katılım sayesinde Seagate, bulut mimarilerindeki değişikliklerden yararlanan ürünler geliştirmek ve daha düşük toplam mülkiyet maliyeti ile daha yüksek üretkenlik için yeni standartlar belirlemek için daha iyi bir konumda. Seagate, sistem tasarımı ve mühendislik kapasitelerimizden yararlanırken depolama cihazının dahili kapasitelerinden yararlanmanın daha iyi yollarını geliştirmeye odaklanmıştır.

Teknoloji endüstrisinin piyasaya çıkaracağı çözümlerin, tedarikçiler, ortaklar ve son müşteriler arasında ortak bir gayret olması gerekir. Seagate, bu tür açık yeniliklere önemli oranda katkı sağlayanların arasında olmayı planlıyor.

OpenStack, bulut bilgiişlem, OCP, Açık İşlem Projesi, açık kaynak, veri merkezi, bulut

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.