iPad Air ile Yapabilecekleriniz

iPad Air ile Yapabilecekleriniz

Genç bir kadın bir kafenin bahçesinde tek başına oturuyor,  yakışıklı bir adam kadraja giriyor ve kadın adama utangaç bir bakış atıyor..Birkaç saniye sonra herkes çılgınca şarkı söyleyip dans etmeye başlıyor. Ünlü Bollywood koreografı Feroz Khan ın hayatından tipik bir güne hoş geldiniz.

Khan, hayal gücü ve iPad Air sayesinde muhteşem aksesuar ve kostümler bulmaktan her bir hareketi mükemmel hale getirmeye kadar, ihtişamlı dans sahnelerini her yönü ile şekillendirebiliyor.

Bir Bollywood koreografı olarak yalnızca dans hareketlerini yönetmiyorum, aynı zamanda çekim lokasyonlarını belirliyorum. Kostüm aksesuar ve dekor seçimine yardımcı oluyorum ve ekiple her zaman iletişim halindeyim, bunların tümü için iPad Air’ime güveniyorum.

 

khain

 

Feroz Khan, kendini bildi bileli dansın gücüne hayran olduğunu söylüyor. Henüz Bombay’da küçük bir çocukken, ünlü Bollywood filmlerindeki hikayelerin dans adımları, dönüşler ve hatta zarif el hareketleriyle anlatılmasını izlemek Khan için büyüleyici bir şeymiş. Dansa olan tutkusunun peşine düşen Khan, yedek dansçı olarak başladığı kariyerinde Bollywood’un basamaklarını hızla tırmanmış. Bugün Khan, Hindistan’ın en çok aranan koreograflarından biri. Genellikle aynı anda birçok projeyle ilgilenmesi gereken Khan, dans rutinlerini şekillendirmesinde kritik önem taşıyan farklı fikirleri ve ilham kaynaklarını koordine etmenin kolay bir yolunu arıyormuş. Fikirlerini şekillendirmek ve paylaşmak için ihtiyaç duyduklarının tümünü tek bir yerde bulmuş: iPad Air.

 

khain2

khain3

 

ilhamın ne zaman veya nerede geleceği  belli olmaz  iPad Air’imin her zaman yanımda olması bu yüzden çok faydalı oluyor. Böylece bana ilham veren herşeyi anında yakalayabiliyorum.

Sınırsız ilham kaynağının toplandığı tek yer 

Khan kendisine bir senaryo verilir verilmez, dans hareketleriyle hikayeyi nasıl örebileceğini düşünmeye başlıyor.

Kostümlerin ve aksesuarların peşinde 

Bollywood danslarında ayrıntıların önemi çok büyüktür. Khan, dekordan kostüme ve hatta aksesuarlara kadar her ayrıntının daha derin bir hikaye anlatabileceğini biliyor. Hindistan’ın sokak pazarlarının capcanlı ve dopdolu tezgahlarının arasında yürürken, bir dansçıya veya bir sahneye çok yakışacağını düşündüğü bir şeyler bulduğunda, iPad Air’ini çıkarıp fotoğraflarını çekiyor. Sonra da bu fotoğrafları hızla ve kolayca kostüm tasarımcısı ve dekor uzmanıyla paylaşarak bir fikir alışverişi başlatıyor.

 

ipad_foto

 

Kırpılmış örnekler, kumaş numuneleri ve kesilmiş resimlerin yapıştırıldığı defterlerin yerine, Khan tüm fikirlerini prodüksiyon ekibine paylaşılan fotoğraf yayınlarını kullanarak iletiyor.

 

Khan’ın dünyasında iş, işyerinde yapılıp biten bir şey değil. İlham her an, her yerde gelebilir. Ve genellikle de öyle oluyor. Bu nedenle iPad Air, Khan’ın yanında her yere götürdüğü, taşınabilir, dijital bir fikir panosu işlevi görüyor. Aklına yeni bir fikir geldiğinde hemen Notlar’ı açıyor ve daha önce yazdıklarını yeni fikrine göre tekrar gözden geçiriyor. Veya sahnenin verdiği hissi tekrar değerlendirmek için çektiği fotoğrafları inceliyor. Bir kafede oturup yeni fikirler bulmak için Pinterest’te gezinebiliyor veya bir toplantıya giderken yolda film müziklerini iTunes’dan yeniden dinleyerek dans adımlarını zihninde tekrar tekrar canlandırabiliyor. Oysa daha önceleri, Khan’ın günleri filmin tüm hareketli parçalarını belirlemek için bitmek bilmeyen toplantılarla ya da yönetmen, yapımcı veya ekiple yaptığı uzun tartışmalarla geçiyordu.

 

Bu, Khan için hem son derece sıkıcıydı hem de birçok departmandan birçok ekip üyesiyle fikirlerini net bir şekilde paylaşmakta zorlanıyordu; özellikle de her şey engellenemez bir hızda ilerlerken. Khan, hem zaman kazanmasını hem de fikirlerini daha basit ve net bir şekilde paylaşabilmesini sağlayan iPad Air ile tamamen yeni bir yaklaşım benimseyebiliyor. Khan, paylaşılan bir fotoğraf yayını oluşturabiliyor; ekibini tek ve düzenli bir albümde topladığı fotoğraflara ve videolara bakmaya davet edebiliyor. Çalışma arkadaşları, yorumlarını ve kendi içeriklerini ekleyebiliyor. Bu şekilde herkes güncellemeleri anında alabiliyor ve konuya hakim olabiliyor.

 

Daha önce bir dansın koreografisini yapmak için kameraları, çizim defterlerini ve her dansçının adımlarını belgeleyen cilt cilt klasörleri oradan oraya taşımak gerekiyordu. Khan şimdi hepsi için yalnızca 469 gramlık iPad Air’i kullanıyor.

 

Mükemmel koreografiye adım adım.

obsesiflik derecesinde  mükemmeliyetçi olan Khan, bir sahnedeki her dans hareketi muhteşem bir uyum içerisinde görünene dek tatmin olmuyor, iPad Air , her hareketi analiz etmesinde ona yardımcı oluyor.

 

ipad-air-resim

iPad Air’in ince ve hafif tasarımı, Khan’ın dansçıları arasında kolayca dolaşmasına imkan vererek dansın inceliklerini geleneksel bir kamera, lens ve tripodla olduğundan daha iyi yakalamasını sağlıyor. Ardından, iPad’deki SloPro uygulamasını kullanarak her bir kareyi yavaşlatıyor ve hareketleri daha dikkatli bir şekilde analiz ediyor. Görüntüleri evde kasetten izlemek ve sonraki gün dansçılarıyla buluşmak yerine,

Khan onları hemen etrafına toplayıp anında derinlemesine bir geri bildirim verebiliyor. “Dansımı iPad’de yavaşlatılmış olarak izlemek, Feroz’un gördüklerini daha iyi görebilmemi sağlıyor ve o zaman neyi değiştirmemi istediğini daha iyi anlayabiliyorum.” diyor baş dansçı Heena Panchal. “Bu şekilde hareketlerimi düzeltmek benim için çok daha kolay.”

 

Kostümlerden, dekordan, oyunculuktan ve dans adımlarından sonra, sıra izleyicilerin gördüğü tek şeye geliyor: çekim. Khan, vizyonunu yansıtabilmek için iPad’deki Artemis HD uygulamasıyla çeşitli lens seçeneklerini deniyor. Ardından, çekimler başlamadan önce görüntü yönetmenine önerilerini gönderiyor.

 

Her planı her açıdan kadrajlamak

Koreografisi inanılmaz bir titizlikle yapılmış hareketler. Parlak kırmızı bir şal ve özenle seçilmiş diğer aksesuarlar. Khan, bir sekansın tüm bileşenleri yerli yerine oturduğunda, iPad’indeki Artemis HD uygulamasını kullanarak dans sahnelerini kadrajlamak için doğru açıları belirliyor. Eskiden, Khan bu konudaki fikirlerini paylaşmak için çekim gününü beklemek zorundaydı.

Şimdi ise iPad’deki Artemis HD uygulaması sayesinde görüntü yönetmeninin kullandığı kameranın aynısını seçerek önceden çeşitli lens seçenekleriyle deneyler yapabiliyor. Ön yapım aşamasında, Khan ve görüntü yönetmeni istedikleri kadar fikir alışverişinde bulunabiliyorlar. Böylece, görüntü yönetmeni çekim başladığında sahnenin kadrajı hakkında bilmesi gereken her şeyi bilerek işe koyuluyor.

 

iPad çalışma biçimimi şüphesiz çok değiştirdi fikirlerimi ekiple paylaşmak ve her ayrıntıyı mükemmelleştirmek şimdi çok daha kolay buda hem dansı hemde bütün filmi daha olağanüstü bir hale getiriyor.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.