iPad ve Sağlıklı Spor

iPad ve Sağlıklı Spor

Darbeye bağlı sakatlanmalar için yeni bir oyun planı 

 

Spora bağlı kafa travmaları ile ilgili haberleri hemen hergün duyarız, maalesef bu yaralanmaların teşhisi hala oldukça zordur ve bilimden çok sanat gibidir. Görüntüleme testlerinde nadiren görünürler ve semptomlar hiçbir maçı kaçırmak istemeyen sporcular tarafından çoğu zaman gizlenir Ohiodaki cleveland clinic çalıştırıcılarının semptomları olay gerçekleştikten hemen sonra  iPadlerinde izlemelerini sağlayan bir uygulamayla kafa travmalarının gizemini çözüyor. Oyuncular sahaya korta ve buz pistine daha güvenli bir şekilde dönüyor.

 

Bu aslında tüm sporların sorunu

Geçmişte kafa travması geçiren bir sporcuyu değerlendirmek için pek çok tahmin yürütmek gerekiyordu. iPad ve C3 Logix uygulaması teşhis sürecindeki öznel hata payını ortadan kaldırdı.

 

St. Edward lisesi hokey takımı oyuncusu Mike Duffy sahada çarpışma yaşadı ve pek çok darbeye maruz kaldı.

Ancak bunların hiçbiri, onu bu sezon maruz kaldığı faul kadar sarsmadı. Oyunu bitirmeyi başardı, ama kafası zonkluyor ve sınıfta uyuyakalıyordu. O zaman farkında olmasa da, kafa travması geçiriyordu. Sakatlığı ciddiydi.

Antrenör Jason Cruickshank’e göre, Duffy kafa travması fark edildiği için şanslıydı. Spor yapan tüm öğrencilerin kafa travması semptomlarını ölçmek ve izlemek için iPad’i ve C3 Logix uygulamasını kullanan Cruickshank’in ekibi, özel olarak yürütülen bu programın bir parçası. “Travmaların bazıları kolay anlaşılır, bazılarını anlamak ise çok zordur.” diyor Cruickshank. Travma geçiren bir sporcunun oynamaya devam etmesi daha ciddi bir şekilde sakatlanmasına neden olabilir. Ve genç oyuncular, beyinleri gelişmeye devam ettiği için daha da büyük bir tehlike altındadır.

Geçmişte, sporcular kendi durumlarını kendileri anlattıkları için kafa travmaları fark edilemeyebiliyor veya kağıt kalemle veri alınırken hatalar yapılabiliyordu. Ama iPad ve bu özel uygulama ile, Cruickshank yaralanma değerlendirmelerini hassas ölçümlere dayanarak yapabiliyor. “iPad ve C3 Logix’i kullanarak sporcunun önüne gerçek veriler koyup ‘Bak, olman gereken yer burası’ diyebiliyoruz.”

iPad ile gözle görülmeyen bir hasarı tespit etmek mümkün 

Cruickshank daha sezon başlamadan önce potansiyel yaralanmaları kontrol etmek için harekete geçti. iPad ve özel bir uygulamanın yardımıyla, sporcuların normal durumlarındaki referans ölçümlerini alarak işe başladı. Cruickshank, antrenman veya maç sırasında sporculardan biri kafasına darbe aldığında sporcuyu anında inceliyor ve ardından yaralanma sonrası yeniden test uygulamak için soyunma odasına götürüyor. Bu sonuçları referans değerleriyle karşılaştırarak, travma belirtisi olabilecek bir performans düşüşünü kolaylıkla belirleyebiliyor.

 

ipad-spor

 

Travma, kırık bir kol gibi bir şey değildir. Röntgende görünmez, hatta MR’da bile görünmeyebilir. Yaralanmayı doğru bir şekilde izleyebilmek için, ilgili kişinin bilişsel ve motor performansı üzerindeki etkisini görüntülemeniz gerekebilir. C3 Logix uygulaması, travmaya bağlı birden fazla semptomu temsil eden altıgen biçimli bir grafik kullanır. Sporcunun işlevlerinin normal düzeyi dış çevrede, yaralanma sonrası sonuçlar ise içeride gösterilir. İyileşme süreci boyunca, içerideki grafik dış çevreye doğru hareket eder.

 

Semptomun şiddeti
Hiçbir travma bir diğerine benzemez. Muhtemel semptomların listesi ise uzun ve çeşitlidir. Bu nedenle, bir yaralanmadan hemen sonra, sporcular semptomlarını iPad’deki kapsamlı bir kontrol listesinden işaretliyor ve derecelendiriyorlar. Ayrıca bellek, konsantrasyon ve düşünme yetilerini ölçen basit soruları yanıtlıyorlar. Uygulama, verileri sporcuların tıbbi kayıtlarının bir parçası olarak saklıyor; bu daha önce genellikle ihmal edilen bir adımdı. Ve bu işlem, aynı sporcu farklı doktorlar tarafından tedavi edilirken bilgi paylaşımının daha iyi yapılmasını sağlıyor.

Denge
Denge kaybı kafa travmalarının açık bir belirtisidir, ama eski ölçme yöntemleriyle ancak belirsiz sonuçlar elde edilebiliyordu. Şimdiyse antrenörler iPad’i bir sporcunun sırtına takarak farklı yüzeylerde bir veya iki ayağının üzerinde dengede durmasını isteyebiliyorlar. iPad’deki jiroskop ve akselerometre, vücudun sallanması ve postüral stabilitesini kesin bir şekilde ölçebiliyor. Eskiden bu doğruluktaki ölçümler yalnızca yüz bin dolardan pahalı biyomekanik değerlendirme sistemleriyle elde edilebiliyordu.

İşleme hızı
İnsanlar sersemleyen bir sporcu gördüklerinde, “kafasına yeni darbe aldı” derler. Bugün yavaş veya bulanık düşünmenin genellikle bir kafa travmasının sonucu olduğunu söyleyebiliyoruz. Bunu iPad’le test etmek için, antrenörler sporculardan sayılarla sembolleri hızla eşleştirmelerini istiyorlar. Sporcular ayrıca iz sürme görevlerini (temel olarak, noktaları belirli bir süre içinde birleştirme testleri) tamamlıyorlar. Uygulama yalnızca doğru yanıtları değil, girdiler arasındaki süreyi de ölçüyor. Bu ölçüm klasik, kağıda dayalı testlerle yapılamıyordu.

Anımsama ve bellek
Geçmişte, bir oyuncunun belleğinin ölçülmesi ancak “Bugün günlerden ne?” sorusu kadar bilimseldi. iPad’deki C3 Logix ile, testler artık çok daha kesin sonuçlar veriyor. Sporcular iPad’de farklı kombinasyonlarla listelenen sözcükleri tekrarlıyorlar. Retina ekran sayesinde sözcükler kolayca okunuyor ve soruların rastlantısal sırayla yüklenmesi yanıtların ezberlenmesini önlüyor. Ezber, oyuna geri dönmekten başka bir şey düşünmeyen oyuncuların sıklıkla başvurduğu bir hiledir.

Tepki Süresi
Kafa travması geçiren sporcular tipik olarak yavaşladıklarını hissettiklerini söylerler. Bu uygulama, bir parmağı kaldırmanın veya bir düğmeye dokunmanın ne kadar sürdüğünü ölçerek yaralanma öncesi ve sonrası tepki süresini ölçer. Daha karmaşık bir testte, sporculardan hedefler arasında seçim yapmaları istenir. iPad’in son derece duyarlı dokunmatik ekranı, hız ve hareket tutarlılığı açısından son derece kesin ölçümlerin toplanmasını sağlar.

Görüş keskinliği
“Salla geçsin”, kafa travması geçiren bir oyuncu için korkunç bir öneridir. Bu tip bir yaralanma, genellikle hareketle tetiklenen görme ve iç kulak sorunlarına neden olur. Uygulama, bu sorunları belirlemek için sporculardan farklı boyutlarda harflerden oluşan satırları okumalarını ve ardından aynı şeyi başlarını bir metronomun sesine göre sallayarak yeniden yapmalarını ister. Yüksek çözünürlüklü iPad ekranı, yaralanan bir sporcunun dinlenirken ve hareket ederken ne kadar iyi gördüğünün izlenmesinde kritik bir rol oynar.

Denge, görüş ve reaksiyon süresini objektif olarak test edebilmek için bir akselometreye, bir jiroskopa ve büyük bir ekrana ihtiyacımız vardı. iPad bize bunların tümünü tek bir aygıtta verdi.

Oyuna geri dönüş
Kafa travmalarında tipik bir iyileşme görülmez. Üstelik, tam bir iyileşmenin ne zaman gerçekleştiği de her zaman açık değildir. Bu yüzden, yaralanan sporcular iyileşme sürecindeyken, Cruickshank gibi antrenörler iPad’deki C3 Logix ile onların performansını izliyor ve her adımda yanlarında oluyorlar. Cruickshank bu sporcuları tipik olarak her beş veya altı günde bir test ediyor. iPad’de toplanan tüm veriler uygulama tarafından saklandığı için, Cruickshank sporcuların gelişimlerinin tüm detaylarını doktorlarla, ailelerle ve antrenörlerle paylaşabiliyor. Bu, bir sporcunun oyuna yeniden girmesinin güvenli olacağı zamanı belirlemeyi çok daha kolaylaştırıyor. St. Edward hokey takımı antrenörü Troy Gray, ikna edici test verilerini gören sporcuların tedavi konusunda daha fazla işbirliği yaptıklarını ve oyuna ara vermeye ikna olduklarını söylüyor.

Sakatlığının ciddiyeti düşünüldüğünde, Mike Duffy’nin okula ve hokeye dönüşü şaşırtıcı derecede kolay oldu. Bir aylık dinlenme, rehabilitasyon ve her hafta yapılan testlerden sonra, sezonu tamamlamak için geri dönmeye hazırdı. Duffy, “iPad kendi gelişimimi değerlendirmemi sağladı.” diyor. “Kendimi şu anda iyi hissediyorum ve oyuna geri döndüm. Yüzde 100 iyileştim.”

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.