Laptop Ekranı Sorunları ve Çözümler

Laptop Ekranı Sorunları ve Çözümler

Laptoplarda ekran kırılması, bu ürünlerin arızalarının en başında gelmektedir, çok hassas bir yapıya sahip olan laptop ekranları çok küçük bir çarpma, darbe de hemen çatlama ve kırılma yapmakta ve ekran içindeki likit ekranın çeşitli yerlerine akma yapmaktadır. Bu gibi durumlarda yapılacak en iyi şey laptop lcd ekranın değişmesidir. 

Laptopların ekranları çok çeşitli olmakla beraber günümüz teknolojisinde en çok kullanılan modeli 15.6 standart led ekran olarak başta gelmektedir. Bu çözünürlük ve boyuttaki ekranın standart hale gelmesinin en önemli sebebi inç başına düşen piksel sayısıdır.Şöyle örnek vermek gerekirse daha önceki yıllarda kullanılan modellerde standart çözünürlük 15.4 olarak piyasada satışı yapılmaktaydı ancak günümüz teknolojisi yeni nesil Led ekranlara geçiş yaptı ve bununla birlikte kullanılan standart ekran boyutu da değişmiş oldu.
Bu değişikliği tüm ekran üreticileri, LG, Samsung, Chimei bu ekran boyutunu kendi bünyelerinde standart kabul ederek seri üretim yapılmasında öncülük ettiler.
Bu ekran boyutunun standart hale gelmesindeki en önemli etken inç başına düşen piksel sayısıdır, yapılan ar-ge çalışmaları bu boyutta üretimi yapılacak bir ekran modelinin üretim bandı göz önüne alındığında çok çok daha az fire verileceği keşfedilmiş ve ardından tüm üreticiler bu boyutta bir ekranı kendi bünyelerinde standart led ekran olarak kabul etmişlerdir.

Şu an piyasada en çok satılan standart Led ekran modellerinden bazıları aşağıdaki gibidir. Sizde cihazınızın modeline bakarak standart çözünürlüğe sahip bir ekrana mı yoksa HD bir ekrana mı sahip olduğunuzu anlayabilirsiniz.

Standart Led ekranlarda kendi aralarında bir kaç farklı model barındırmaktadır, bunlardan piyasada en çok satılanları  15.6 standart led ekran, 15.6 slim led ekran, 15.6 hd slim led ekran, 15.6 fhd slim led ekran adı altında yer almaktadır.

Beylikdüzü bilgisayar olarak laptop ekran değişimi ve lcd ekran kullanan laptop modellerine led ekran takabilemekteyiz.

 

 

led-ekran

 

En Çok Kullanılan Standart Led ve Ekran Marka/Modellerinden Bazıları:

Acer Aspire 15.6 inch Tft Wxga HD Notebook Lcd Ekran – Panel

Acer Aspire 5535, 5535G Notebook Lcd Ekran – Panel / Led Ekran

Acer Aspire 5536, 5536G 15.6’’ Wxga HD Notebook Lcd Ekran – Panel / Led

Acer Aspire 5736, 5736G, 5736Z, 5736ZG Notebook Lcd Ekran – Panel / 15.6″ Led

Acer Aspire 5742, 5742G, 5742Z, 5742ZG Notebook Lcd Ekran – Panel / Slim Led

Acer Aspire V3-571G Notebook Lcd Ekran – Panel / FHD 1920×1080

Acer Aspire V3-571G Notebook Lcd Ekran – Panel / HD 1366×768

 

laptop-ekran

 

laptop-hd-ekran

 

Bu gönderiyi paylaş

Comment (1)

  • Muhammet yıldız

    Merhaba bende 11.6 inç ekranlı monster notebook var. Ekranı HD ancak FHD olmasını istiyorum. Mümkün mü

    03 Temmuz 2014 , 07:48

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.